What is the heat output of an electric furnace rated at 15 kilowatts on 240 volts?
A) 15 kW × 3,412 = 51,180 BTU/hr
B) 15 kW × 1,000 = 15,000 BTU/h
C) 15 kW × 240 = 36,000 BTU/hr
D) The heat output cannot be calculated using the kilowatt output.
A
You might also like to view...
One real-time protection and data backup strategy is the use of mirroring.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Planners completing a work breakdown use a combination of all of the following factors to guide them in deciding the level of detail needed except _____.
a. previous experience b. building regulations c. company policies d. supervisor input
This would NOT be part a machine's driveline:
a. drive shaft b. transmission c. fuel tank d. torque converter
A particular set of harmonics called "triplens" has a _____ sequence.
A. ?negative B. ?positive C. ?zero