A particle confined to motion along the x axis moves with constant acceleration from x = 2.0 m to x = 8.0 m during a 2.5-s time interval. The velocity of the particle at x = 8.0 m is 2.8 m/s. What is the acceleration during this time interval?

A. 0.48 m/s2
B. 0.32 m/s2
C. 0.64 m/s2
D. 0.80 m/s2
E. 0.57 m/s2


Answer: B

Physics & Space Science

You might also like to view...

The first extrasolar planets discovered are small and have long orbital periods

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

A. +x direction B. -x direction C. +y direction D. -y direction E. +z direction F. -z direction T. The field is zero.

Physics & Space Science

The figure shows the graph of versus time for an object moving along the x-axis. Solve graphically for the average acceleration between t = 5.0 s and t = 9.0 s.



A. 4.0
B. 5.0
C. 0.5
D. 0.4

Physics & Space Science

How wide must a narrow slit be if the first diffraction minimum occurs at ±12° with laser light of 633 nm?

a. 3.0 × 10^?6 m b. 3.0 × 10^?5 m c. 6.1 × 10^?6 m d. 6 .1× 10?5 m e. 1.5 × 10^?6 m

Physics & Space Science