Solve the problem.A company installs 5000 light bulbs. Each bulb has an average life of 500 hours with a standard deviation of 100 hours. The life of each bulb is approximated by a normal curve. Find the number of bulbs that can be expected to last less than 500 hours.
A. 2500
B. 3000
C. 2400
D. 1000
Answer: A
Mathematics
You might also like to view...
Provide an appropriate response.Arrange the following numbers in order from smallest to largest.
A. ,
, 1
, 1
B. , 1
, 1
,
C. 1,
,
, 1
D. , 1
, 1
,
Mathematics
For the following functions, use linearization and the values of z, ,
, at (a, b) to estimate z (x, y).
Mathematics
Find ?y and f '(x) ?x for the given function.y = f(x) = x3, x = 7, and ?x = 0.05
A. 7.35; 7.35 B. 7.402625; 7.35 C. 7.402625; 7.402625 D. 7.402625; 1.05
Mathematics
Evaluate.Find (f/g)(-5) given f(x) = 5x - 2 and g(x) = 4x2 + 14x + 2.
A.
B.
C. -
D.
Mathematics