If an R = 1.0-k? resistor, a C = 1.0-?F capacitor, and an L = 0.20-H inductor are connected in series with a V = 150 sin (377t) volts source, what is the maximum current delivered by the source?
a. 0.007 0 A
b. 27 mA
c. 54 mA
d. 0.31 A
e. 0.34 A
c
You might also like to view...
Why is the image seen in astronomical telescope eyepieces inverted?
What will be an ideal response?
Vector is 5.5 cm long and points along the x axis. Vector is 7.5 cm long and points at +30° above the negative x axis
(a) Determine the x and y components of Vector . (b) Determine the x and y components of Vector . (c) Determine the sum of these two vectors in terms of components. (d) Determine the sum of these two vectors in terms of magnitude and direction.
If barium has a work function of 2.6 eV, what is its cutoff wavelength when used as a phototube target? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.60 × 10^?19 J and 1 nm = 10?9 m)
a. 765 nm b. 478 nm c. 777 nm d. 380 nm
Why isn't space expanding within systems such as our solar system or the Milky Way?
A) Hubble's law of expansion applies only to the space between galaxies. B) We are so close to these systems that we don't observe their expansion. C) The universe is not old enough yet for these objects to begin their expansion. D) Their gravity is strong enough to hold them together against the expansion of the universe.