Solve the problem.The total cost in dollars for a certain company to produce x empty jars to be used by a jelly producer is given by the function C(x) = 0.3x + 27,000. Find  the cost of producing 90,000 jars.

A. $54,000
B. $27,000
C. $90,027
D. $27.30


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Find the sum of the first n terms of the following arithmetic sequence.a1 = 5, d = 5; n = 4

A. 25 B. 15 C. 20 D. 50

Mathematics

Find the midpoint of the segment having the given endpoints.(-2, -1) and (9, 3)

A. (7, 2)
B. (-11, -4)
C.
D.

Mathematics

Provide an appropriate response.Solve the following nonlinear system: 

What will be an ideal response?

Mathematics

Graph the function.f(x) = 3 - ln x

A.

B.

C.

D.

Mathematics