Solve the problem.Khang borrows $2500 at a rate of 9.5% compounded semiannually. Find how much Khang owes at the end of 3 years.Use: A = Pntwhere:A = final amountP = $2500 (the amount borrowed)r = 9.5% = 0.095 (the annual rate of interest)n = 2 (the number of times interest is compounded each year)t = 3 (the duration of the loan in years)

A. $3302.66
B. $15,712.50
C. $2873.44
D. $3632.93


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

The following table shows the number C, in millions, of cars sold in the U.S. t years after 2005. Explain in practical terms the meaning of the slope of the regression line.  t 0 1 3 5 C 5.58 5.48 5.25 4.58? ?

A. Sales are increasing by 0.19 million cars per year. B. Sales are decreasing by 0.19 million cars per year. C. Sales are increasing by 0.10 million cars per year. D. Sales are decreasing by 0.10 million cars per year.

Mathematics

Find all solutions if . ? 

A. 90°, 270° B. 90°, 180° C. 0°, 180° D. 0°, 270° E. 45°, 267°

Mathematics

Determine whether the graph is the graph of a function.

A. yes B. no

Mathematics

Write the fraction or mixed number as a decimal. Round to the nearest thousandth if necessary.

A. 0.057 B. 0.574 C. 1.741 D. 5.74

Mathematics