Three point charges are placed on the x-axis. A charge of +2.0 ?C is placed at the origin, -2.0 ?C to the right at x = 50 cm, and +4.0 ?C at the 100 cm mark

What are the magnitude and direction of the electrostatic force which acts on the charge at the origin?


0.072 N, toward the right

Physics & Space Science

You might also like to view...

What is the heat needed to heat 150 g of water fromto (specific heat of water = 4186 J/kg

A. 37.2 kJ B. 44.6 kJ C. 56.5 kJ D. 68.2 kJ E. 75.1 kJ

Physics & Space Science

Two in-phase loudspeakers that emit sound with the same frequency are placed along a wall and are separated by a distance of 8.00 m. A person is standing 12.0 m away from the wall, equidistant from the loudspeakers

When the person moves 3.00 m parallel to the wall, she experiences destructive interference for the second time. What is the frequency of the sound? The speed of sound in the room is 343 m/s. CAREFUL! The distance to the wall is NOT much greater than the distance between the speakers. A) 278 Hz B) 422 Hz C) 452 Hz D) 562 Hz E) 694 Hz

Physics & Space Science

An object's "momentum" is defined as

A) its force time is velocity. B) its mass times its speed. C) its force times its distance. D) its mass times its velocity. E) its weight times its speed.

Physics & Space Science

An x-ray tube accelerates electrons through a potential difference of 50.0 kV. If an electron in the beam suddenly give up its kinetic energy in a collision,

what is the shortest wavelength x-ray it could produce? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, e = 1.60 × 10-19 C)

Physics & Space Science