During a process, a system receives 83.5 kJ of energy via heat transfer, loses 72.1 kJ of energy through work, and receives 7.2 kJ of energy through mass flowing through an inlet, while losing 8.5 kJ of energy through mass flowing through an outlet. What is the change in energy of the system during this process?
Given: Q = 83.5 kJ, W = 72.1 kJ; Emassflow, in = 7.2 kJ; Emassflow,out = -8.5 kJ
What will be an ideal response?
?E = Q – W + Emassflow, in - Emassflow,out = 83.5 kJ – 72.1 kJ + 7.2 kJ – 8.5 kJ = 10.1 kJ
You might also like to view...
Briefly discuss employee morale issues that occur in incident response work with respect to staffing models for a CSIRT.
What will be an ideal response?
Fission tracks are trails found in uranium-bearing minerals, left by fragments released during fissionevents. The article “Yo-yo Tectonics of the Ni?de Massif During Wrenching in Central Anatolia” reports that fifteen tracks on one rock specimen had an average track length of 13 µm with a standard deviation of 2 µm. Assuming this to be a random sample from an approximately normal population, find a 99% confidence interval for the mean track length for this rock specimen.
What will be an ideal response?
When providing education and experience information, one common method is ____.
A. listing this information in reverse order from the most recent to the earliest B. listing this information from least important to most important C. listing in alphabetical order by name of school and by position title D. listing all experiences even if they are not relevant to the current position
Technician A says that all port fuel injected systems use the speed density method. Technician B says that throttle body injection systems use the speed density method. Which technician is correct?
A) Technician A only B) Technician B only C) Both technicians D) Neither technician