A touch-sensitive assembly robot that costs $300,000 had a depreciable life of 5 years with an expected $50,000 salvage value when purchased 3 years ago. Using MACRS depreciation, determine any DR, CG, or CL if the company sold the robot after 3 years for $80,000.
What will be an ideal response?
Total MACRS depreciation: 20% + 32% + 19.2% = 71.2%
BV3 = 300,000 – 300,000(0.712)
= $86,400
Selling price of $80,000 < BV3. There is a capital loss
CL = 86,400 – 80,000 = $6400
You might also like to view...
Were Ronald Reagan's massive deficits a deliberate strategy to bring an end to the expansion of the liberal welfare state or simply the necessary consequences of Reagan's massive tax cuts that he had to accept? What were the long-term consequences of the massive budget deficits for the liberal welfare state and its social programs?
What will be an ideal response?
Describe how structural soundness relates to the evaluation of sheep.
What will be an ideal response?
If lift and duration remain constant and the lobe center angle decreases, then ________
A) Valve overlap decreases B) Valve overlap increases C) Effective duration increases D) Effective lift increases
A locked wheel ________ to the road surface than a rolling wheel
A) Has less traction B) Has greater traction