Uncertainty Principle Using Momentum and Position: The radius of a typical nucleus is about 5 × 10-15 m. Assuming this to be the uncertainty in the position of a proton in the nucleus, estimate the uncertainty in the proton's energy, in MeV. (mproton = 1.67 × 10-27 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.6 × 10-19 J)
A. 0.4 MeV
B. 0.6 MeV
C. 0.8 MeV
D. 1.0 MeV
Answer: C
You might also like to view...
The purpose of using epicycles and deferents to explain the motion of the planets in the night sky was to account for
a. prograde motion. b. Mercury's and Venus's limited angular distance from the Sun. c. retrograde motion. d. non-uniform speed of the planets in their orbits. e. precession of the equinoxes.
The bulk density of the Moon is ________ than that of the Earth it orbits
Fill in the blank(s) with correct word
If the Earth had twice its present radius and twice its present mass, what change in weight would you experience? Explain
What will be an ideal response?
A proton (mass = 1.67 × 10^-27 kg, charge = 1.60 × 10^-19 C) moves from point A to point B under the influence of an electrostatic force only. At point A the proton moves with a speed of 60 km/s. At point B the speed of the proton is 80 km/s. Determine the potential difference VB - VA
a. +15 V b. -15 V c. -33 V d. +33 V e. -20 V