An engineer collected monthly operating expenses for the past 3 years for a micro-finishing department. Use the midpoints of each range in preparing your answers.
(a) Develop a plot of the probability distribution by hand or using a spreadsheet, as instructed.
(b) What is the probability that a month’s expense may be above $40,000?
(c) What is the probability that a month’s expense may be $35,000?
(d) What is the mode of the probability distribution?
Let Ei = midpoint range i = 1, 2, …, 9. The $45,000 midpoint includes $40,000
P(E > $40,000) = 0.167 + 0.139 + 0.083 = 0.389 (38.9%)
Using months, P(E > $40,000) = (6 + 5 + 3)/36 = 0.389 (38.9%)
(c) From above table, P(E = $35,000) = 7/36 = 0.194 (19.4%)
(d) Most frequently observed expenses is E = $25,000
You might also like to view...
A flex-fuel vehicle can be identified by ________
A) VIN B) Emblems on the side, front, and/or rear of the vehicle C) VECI D) Any of the above
Government-run hatcheries produce fish for sport.
Answer the following statement true (T) or false (F)
The overload contact must be connected in such a manner that it will cause the output of the circuit to turn off if it opens.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Permanent casting refers to a process in which the cast will not break.
Answer the following statement true (T) or false (F)