A real (non-Carnot) heat engine, operating between heat reservoirs at temperatures of 450 K and 270 K, performs 3.3 kJ of net work, and rejects 8.2 kJ of heat in a single cycle
(a) What is the thermal efficiency of this heat engine?
(b) What is the maximum efficiency it could possibly have?
(a) 0.29 (b) 0.40
You might also like to view...
An automobile is moving on a highway at 100 km/hr. Estimate the heat loss per unit area from the auto’s roof, which is at 30ºC, if the air temperature is 15ºC.
What will be an ideal response?
A 2 kg car moving towards the right at 4 m/s collides head on with an 8 kg car moving towards the left at 2 m/s, and they stick together. After the collision, the velocity of the combined bodies is
a. 0 b. 0.8 m/s towards the right c. 0.8 m/s towards the left d. 2.4 m/s towards the right e. 2.4 m/s towards the left
Figure 1-11 is an example of a/an __________________. Choose the best answer
a. image b. picture c. artistic rendering d. line drawing
Neglecting recoil of the gold nucleus, how much kinetic energy must an alpha particle (charge = 2 × 1.6 × 10^-19 C) have to approach to within 1.95 × 10^-14 m of a gold nucleus (charge = 79 × 1.6 × 10^-19 C)? (ke = 8.99 × 10^9 N×m2/C2 and 1 MeV = 1.6 × 10^-13 J)
a. 14.6 MeV c. 18.2 MeV b. 11.7 MeV d. 22.7 MeV