Light of wavelength 439 nm is incident on a metallic surface with a resultant photoelectric stopping potential of 1.2 V. What is the work function of the metal? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.60 × 10^?19 J, and 1 nm = 10?9 m)

a. 1.63 eV
b. 2.83 eV
c. 4.03 eV
d. 0.82 eV
e. 2.02 eV


a

Physics & Space Science

You might also like to view...

Looking through your telescope tonight, you observe a distant galaxy called RXJ1800 and notice that it is very near in the sky to the bright star Vega. What can you conclude from this observation?

A) RXJ1800 and Vega will both set in the west at about the same time. B) Vega orbits the center of mass of RXJ1800. C) Vega and RXJ1800 must be no more than a few light-years apart. D) If you observe them again in a few nights, RXJ1800 and Vega will be farther apart than they appear tonight.

Physics & Space Science

The core of the Milky Way, Sagittarius A, is a strong radio source in the sky

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

The longest living stars are those of

A) low mass. B) high mass. C) intermediate mass.

Physics & Space Science

The force that causes an object to fall to earth is

A. gravitational force. B. electromagnetic force. C. weak interaction. D. strong nuclear force.

Physics & Space Science