Determine the cost to lay the CMU block in Problem 13. It takes 6 mason labor hours and 8.5 laborer labor hours to construct 100 square feet of wall. The average wage rate for the masons is $42.33 per labor hour and the average wage rate for laborers is $21.03 per labor hour.
What will be an ideal response?
From Problem 13, the area of the wall is 907 sf or 9.07 sq.
Mason labor hours = 9.07 sq × 6.0 lhr per sq = 54.4 lhr
Mason labor cost = 54.4 lhr × $42.33/lhr = $2,303
Laborer labor hours = 9.07 sq × 8.5 lhr per sq = 77.1lhr
Laborer labor cost = 77.1 lhr × $21.03/lhr = $1,621
Total labor cost = $2,303 + $1,621 = $3,924
You might also like to view...
In a pure inductive circuit the current ____.
a. lags the voltage by 45 degrees b. lags the voltage by 90 degrees c. leads the voltage by 45 degrees d. leads the voltage by 90 degrees
Many structural fabricators prefer to show required coping cuts on their shop detail drawings with a cope mark or symbol. Show two examples of cope marks.
What will be an ideal response?
Charging by superheat is performed on systems that use a _____
A) fixed-orifice metering device B) thermostatic expansion valve C) sight glass D) thermal-electric expansion valve
The valve used to admit air into a system in the event that a hazardous less-than-atmospheric pressure is developed in the system is called a
A. solenoid B. diaphragm C. combination temperature and pressure D. vacuum relief