An electron is released from rest at a distance of 9.00 cm from a fixed proton
How fast will the electron be moving when it is 3.00 cm from the proton? (k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2, e = 1.60 × 10-19 C, melectron = 9.11 × 10-31 kg, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
A) 75.0 m/s
B) 106 m/s
C) 130 m/s
D) 1.06 × 103 m/s
E) 4.64 × 105 m/s
B
You might also like to view...
Planning to elope with her boyfriend, Janice slides down a rope from her fourth story window. As she slides down the rope, she tightens harder on the rope which of course increases the tension in the rope
When the upward tension in the rope equals Janice's weight A) Janice will slow down. B) Janice will speed up. C) Janice will continue down at constant speed. D) the rope will break. E) Janice will stop moving down the rope.
The total momentum of a system will change during a collision unless the ________ force is zero.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
The standard unit of volume in the
International System is a) cubic meter b) milliliter c) liter d) centimeter
The triple alpha process produces energy by fusing ________ into ________.
A. carbon and nitrogen; cyanogen B. oxygen and carbon; carbon dioxide C. helium; carbon D. oxygen; carbon E. hydrogen; helium