A sinusoidal electromagnetic wave is propagating in vacuum. At a given point P and at a particular time, the electric field is in the +x direction and the magnetic field is in the -y direction. (a) What is the direction of propagation of the wave?
(b) If the intensity of the wave at point P is what is the electric field amplitude at that point? (c = 3.00 × 108 m/s, ?0 = 4? × 10-7 T ? m/A, ?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2)
What will be an ideal response?
Answer: (a) -z direction (b) 16 V/m
You might also like to view...
Buoyancy: A polar bear of mass 200 kg stands on an ice floe that is a uniform 1.0 m thick. What is the minimum area of the floe that will just support the bear in saltwater of density 1030 kg/m3? The density of ice is 980 kg/m3.
A. 1.0 m2 B. 2.0 m2 C. 3.0 m2 D. 4.0 m2
What is the ionosphere?
A) a layer of the atmosphere that is above the exosphere B) a layer of the atmosphere characterized by the presence of ozone C) a portion of the thermosphere in which the gas is ionized D) a portion of the troposphere in which ions are common
A hollow cylindrical (inner radius = 1.0 mm, outer radius = 3.0 mm) conductor carries a current of 80 A parallel to its axis. This current is uniformly distributed over a cross section of the conductor. Determine the magnitude of the magnetic field at a point that is 2.0 mm from the axis of the conductor.
A. 8.0 mT B. 3.0 mT C. 5.3 mT D. 16 mT E. 1.2 mT
The atmosphere becomes opaque to infrared radiation when it
A) increases in temperature. B) contains excess water vapor and carbon dioxide. C) radiates high-frequency radiation. D) none of the above