Work Done by a Gas: An ideal gas undergoes the process a?b?c?a shown in the pV diagram. In this figure, Pa = Pc = 3.60 × 105 Pa, Vb = Vc = 68.00 L, Va = 35 L, and Pb = 5.60 × 105 Pa. How much work is done by the system in this process?
A. 2300 J
B. 3300 J
C. 2800 J
D. 3800 J
E. 3000 J
Answer: B
You might also like to view...
The only force acting on a 2.0-kg body as it moves along the x axis is given by Fx = (12 ? 2.0x) N, where x is in m. The velocity of the body at x = 2.0 m is 5.5
direction?
a.
36 J
b.
39 J
c.
43 J
d.
46 J
e.
30 J
A cat runs along a straight line (the x-axis) from point A to point B to point C, as shown in the figure
The distance between points A and C is 5.00 m, the distance between points B and C is 10.0 m, and the positive direction of the x-axis points to the right. The time to run from A to B is 20.0 s, and the time from B to C is 8.00 s. As the cat runs along the x-axis between points A and C (a) what is the magnitude of its average velocity? (b) what is its average speed? What will be an ideal response?
The gas and dust in the disk of the Milky Way amount to approximately ________ of the mass of the stars.
A. 50% B. 15% C. 90% D. 30%
The sketch shows groups of stars on the H-R diagram, labeled (a) through (e); note that (a) represents the entire main sequence, while (c) and (d) represent only small parts of the main sequence. Which group represents stars that are cool and dim?
A) a B) b C) c D) d E) e