If the VF Corporation deposits $20 million of its retained earnings in an aggressive stock ownership fund for only 1 year, what will be the difference in the total amount accumulated (i.e., F) at 18% per year, compounded monthly versus 18% per year simple interest?

What will be an ideal response?


P,1.5%,12) = 20,000,000(1.1956) = $23,912,000 Simple_ F = 20,000,000(1.18) = $23,600,000 Difference = 23,912,000 – 23,600,000 = $312,000

Trades & Technology

You might also like to view...

According to code, a general evacuation signal should be _____.

a. Bi-Alert b. Temporal-Three c. CQD d. ANSI-528

Trades & Technology

What device converts high voltage and low amperage to low voltage and high amperage?

a. generator c. transformer b. welder d. electrode holder

Trades & Technology

____ are continuous streams of data.

A. Arrays B. Strings C. Files D. Pointers

Trades & Technology

Instinct, also known as reflexes and responses, is present at birth.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Trades & Technology