If a = 3.0 mm, b = 4.0 mm, Q1 = 60 nC, Q2 = ?80 nC, and q = 36 nC in the figure, what is the magnitude of the electric force on q?
A. 5.0 N
B. 4.4 N
C. 3.8 N
D. 5.7 N
E. 0.60 N
Answer: C
You might also like to view...
Work-Energy Theorem: How large a net force is required to accelerate a 1600-kg SUV from rest to a speed of 25 m/s in a distance of 200 m?
A. 1600 N B. 0 N C. 200 N D. 400 N E. 2500 N
A bullet is fired with a certain velocity at an angle ? above the horizontal at a location where g = 10.0 m/s2. The initial x and y components of its velocity are 86.6 m/s and 50.0 m/s respectively
How long does it take before the bullet gets to the highest point of its trajectory? A) 5.0 seconds B) 10.0 seconds C) 15.0 seconds D) 20.0 seconds E) None of the other choices is correct.
The position of a 0.64-kg mass undergoing simple harmonic motion is given by x = (0.160 m) cos (pt/8). What is its period of oscillation?
a. 100 s c. 16 s b. 32 s d. 8.0 s
After a supernova explosion, the remains of the stellar core ________
A) will always be a neutron star B) may be either a neutron star or a black hole C) will always be a black hole D) may be either a white dwarf, neutron star, or black hole