An energy production company has the following information regarding the acquisition of new gas-turbine equipment.

Purchase price = $780,000
Trans-oceanic shipping and delivery cost = $4300
Installation cost (1 technician at $1600 per day for 4 days) = $6400
Tax recovery period = 15 years
Book depreciation recovery period = 10 years
Salvage value = 10% of purchase price
Operating cost (with technician) = $185,000 per year

The manager of the department asked your friend in Accounting to enter the appropriate data into the tax-accounting program. What are the values of B, n, and S in depreciating the asset for tax purposes that he should enter?


B = 780,000 + 4300 + 6400 = $790,700
n = 15 years
S = 0.10(780,000) = $78,000

Trades & Technology

You might also like to view...

Determine the plumbing materials needed for the fire sprinkler systems shown in Figure 19.7.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

If d = D - (P × .541 × 2 ) is the formula for finding the minor diameter of a unified internal thread, the diameter bore for a 1-1/2 - 6 UNC nut should be:

A) 1.400 in. B) .256 in. C) 1.127 in. D) 1.320 in.

Trades & Technology

What senses the superheat in electronic expansion valves?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

When the inverted output of one gate is connected to the inverted input of another gate, ________

A) a double inversion occurs and the signal is inverted B) one inversion cancels the other and only a single inversion results C) the inversions cancel D) all of the above are correct

Trades & Technology