Suppose that the demand for a monopolist's product is estimated to be Qd = 100 ? 2P and its total costs are C(Q) = 10Q. Under first-degree price discrimination, the optimal price(s), number of total units exchanged, profit, and consumer surplus are:

A. P = $30; Q = 40, ? = $800; CS = $400.
B. 10 ? P ? 50; Q = 80, ? = $1,600; CS = $0.
C. P = $30; Q = 40, ? = $600; CS = $0.
D. 10 ? P ? 100; Q = 80; ? = $1,600; CS = $1,600.


Answer: B

Economics

You might also like to view...

You are given the following information about the economy: the nominal interest rate = 8%; the real rate of interest = 6%. The inflation premium is

A. 14%. B. 2%. C. 8%. D. 6%.

Economics

The primary determinant of patterns of interregional trade is

A) accidents of history. B) resource allocations. C) factor abundance. D) weather. E) centralized optimization.

Economics

When firms have agreements among themselves on the quantity to produce and the price at which to sell output, we refer to their form of organization as a

a. Nash arrangement. b. cartel. c. monopolistically competitive oligopoly. d. perfectly competitive oligopoly.

Economics

A bank initially has $190 million in assets and $150 million in liabilities. The banks net worth (capital) is _____________ million. If the bank's assets increase by 10% and its liabilities do not change, its capital increases by ____________

A) $340; 10% B) $40; 47.5% C) $40; 10% D) $40; 32.2%

Economics