The company you work for currently allocates inĀsurance costs on the basis of cost per direct labor hour. This indirect cost component for the year is budgeted at $36,000. If the annual direct labor hours for departments A, B, and C are expected to be 2000, 8000, and 5000, respectively, determine the allocation to each department.
What will be an ideal response?
Total direct labor hours = 2000 + 8000 + 5000
= 15,000 hours
Indirect cost rate = 36,000/15,000 = $2.40 per hour
Allocation:
Dept A = 2000(2.40) = $4800
Dept B = 8000(2.40 = $19,200
Dept C = 5000(2.40) = $12,000
You might also like to view...
Square refers to an angle of
What will be an ideal response?
List the three elements of a complete fertilizer
What will be an ideal response?
The 1918 influenza pandemic was a form of avian influenza
Indicate whether the statement is true or false
Motors especially designed for low speed and high torque, or multispeed motors, shall have their running current determined from the ____.
a. starting speed b. attached overload protection device c. nameplate rating d. NEC tables