A 40-turn circular coil (radius = 4.0 cm, total resistance = 0.20 ?) is placed in a uniform magnetic field directed perpendicular to the plane of the coil. The magnitude of the magnetic field varies with time as given by B = 50 sin(10 ?t) mT where t is measured in s. What is the magnitude of the induced current in the coil at 0.10 s?
A. 50 mA
B. 1.6 A
C. 0.32 A
D. zero
E. 0.80 A
Answer: B
You might also like to view...
An ideal gas has a pressure of 2.5 atm, a volume of 1.0 L at a temperature of 30°C. How many molecules are there in this gas? (R = 8.31 J/mol ? K, 1.00 atm = 101 kPa, NA = 6.022 × 1023)
A) 6.1 × 1023 B) 6.0 × 1022 C) 2.4 × 1022 D) 2.3 × 1023
The sum of two vectors has the greatest magnitude when the angle between these two vectors is
What will be an ideal response?
The satellite that found the ripples in the cosmic background that led to galaxies is
A) COBE. B) the Hubble Space Telescope. C) SOHO. D) the Chandra X-Ray Observatory. E) the Compton Gamma Ray Observatory.
According to current theory, the proton is made of smaller particles known as
A) electrons. B) neutrons. C) mesons. D) quarks. E) neutrinos.