A 1.7-m tall woman stands 8.0-m in front of a camera with a 5.0-cm focal length lens. What is the size of the image formed on film?
a. 23.5 cm
b. 2.7 cm
c. 1.1 cm
d. 68.0 cm
e. 0.37 cm
c
You might also like to view...
Which of the following is the phase of matter in the Sun?
A) solid B) gas C) plasma D) liquid E) a mixture of all of the above
An astronaut applies a force of 500 N to an asteroid, and it accelerates at 3.00 m/s2 . What is the asteroid's mass?
a. 1500 kg c. 600 kg b. 135 kg d. 167 kg
Energy Levels: A hydrogen atom makes a downward transition from the n = 15 state to the n = 5 state. Find the wavelength of the emitted photon. (c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A. 2.56 ?m B. 1.54 ?m C. 2.05 ?m D. 3.07 ?m
By what factor does the maximum energy stored in a series RL circuit change if the resistance is doubled and the inductance is tripled in the circuit?
a. 0.67 c. 0.50 b. 0.75 d. 1.5