If ?1 = 4.0 V, ?2 = 12.0 V, R1 = 4 ?, R2 = 12 ?, C = 3 ?F, Q = 18 ?C, and I = 2.5 A, what is the potential difference Va?Vb?
A. ?30 V
B. 30 V
C. 5.0 V
D. ?5.0 V
E. ?1.0 V
Answer: A
You might also like to view...
A 1.15-kg grinding wheel 22.0 cm in diameter is spinning counterclockwise at a rate of 20.0 revolutions per second
When the power to the grinder is turned off, the grinding wheel slows with constant angular acceleration and takes 80.0 s to come to a rest. (a) What was the angular acceleration (in rad/s2 ) of the grinding wheel as it came to rest if we take a counterclockwise rotation as positive? (b) How many revolutions did the wheel make during the time it was coming to rest?
A satellite is placed in a geosynchronous orbit. In this equatorial orbit with a period of 24 hours, the satellite hovers over one point on the equator. Which statement is true for a satellite in such an orbit?
A. There is no gravitational force on the satellite. B. There is no acceleration toward the center of the Earth. C. The satellite is in a state of free fall toward the Earth. D. There is a tangential force that helps the satellite keep up with the rotation of the Earth. E. The force toward the center of the Earth is balanced by a force away from the center of the Earth.
Consider star C, a measly 3000 K star, and star D, an impressive 9000 K star. Assuming they are about the same size, how do their luminosities compare?
A: Star D is 3 times as luminous as star C. B: Star D is 4 times as luminous as star C. C: Star D is 9 times as luminous as star C. D: Star D is 16 times as luminous as star C. E: Star D is 81 times as luminous as star C.
The moon with an atmosphere denser than ours is ________
Fill in the blank(s) with correct word