The Voyager probes carry what kind of physical time capsule?
A) a small engraved plaque
B) a gold-plated record containing pictures, multilingual greetings and music
C) a DVD containing pictures
D) these probes do not carry a physical time capsule
B
You might also like to view...
A 10.0-g bouncy ball is confined in a 8.3-cm-long box (an infinite well)
If we model the ball as a point particle, what is the minimum kinetic energy of the ball? (h = 6.626 × 10-34 J ? s) A) 8.0 × 10-64 J B) 3.2 × 10-46 J C) 1.3 × 10-20 J D) zero
If ? = 8.0 V, at what rate is that emf providing energy to the circuit shown below?
a.
8.4 W
b.
7.6 W
c.
5.6 W
d.
11 W
e.
2.0 W
Photon Energy: A helium-neon laser emits light at 632.8 nm. If the laser emits 1.82 × 10-17 photons/second, what is its power output in mW? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A. 57.2 mW B. 28.6 mW C. 37.2 mW D. 45.7 mW
Does red light have higher or lower energy than blue light?
What will be an ideal response?