What is the momentum of a 5 kg ball dropped from a 45 m high window the instant before it hits the ground, in kg·m/s?
Ans: 150 kg*m/s
mgh=(1/2)mv^2
v^2=2gh
=2(9.8 m/s^2)(45 m)
=882
v=29.698 m/s^2
so, p=mv
=(5 kg)(29.698 m/s^2) = 148.6 kg*m/s = 150 kg*m/s (sig figs)
Physics & Space Science
You might also like to view...
Which of the following descriptions shows two objects of EQUAL mass-energy?
Physics & Space Science
Evaporation and precipitation are greatest over the
A) polar ice caps. B) continents. C) oceans. D) equator.
Physics & Space Science
The voltage across the input terminals of a transformer is 110 V. The primary coil has 50 loops and the secondary has 25 loops. The output is
A) 25 V. B) 55 V. C) 110 V. D) 220 V. E) none of the above
Physics & Space Science
A neutrino is ______________
a. a photon of light b. a positively charged particle c. a subatomic particle d. a negatively charged particle
Physics & Space Science