Ideal Gas Law: A 5.3 L flask of ideal neon gas (which is monatomic) is at a pressure of 6.0 atm and a temperature of 290 K. The atomic mass of neon is 20.2 g/mol. What is the mass of the neon gas in the flask. (R = 8.31 J/mol ? K, 1 atm = 101 kPa, NA = 6.022 × 1023 molecules/mol)
A. 2.7 × 10-2
B. 1.6 × 10-2
C. 1.3 × 101
D. 2.7 × 101
E. 2.7 × 103
Answer: A
You might also like to view...
Newton's 3rd Law of Motion states that
A) action and reaction are equal and opposite B) force equals mass times acceleration C) an object moves at a constant velocity unless a force acts D) the force of gravity decreases with increasing distance
An electric current through a tungsten filament maintains its temperature at 2800 K
Assume the tungsten filament behaves as an ideal radiator at that temperature. Near what wavelength does the filament emit the greatest power? (? = 5.67 × 10-8 W/m2 ? K4, Wien displacement law constant is 2.9 × 10-3 m ? K) A) 1200 nm B) 1600 nm C) 1800 nm D) 1000 nm E) 1400 nm
Orbital electrons do not spiral into the atomic nucleus because of
1) electrical forces, 2) the wave nature of the electrons, 3) angular momentum, 4) the discreteness of energy levels, 5) quantum mechanical laws, and the electrons have discrete radii from the nucleus because 6) the circumference of each orbit is an integral multiple of the electron wavelength. 7) electrical forces act over discrete distances. 8) energy levels themselves are discrete.
Power: How many joules of energy are used by a 2.0 hp motor that runs for 1.0 hour? (1 hp = 746 W)
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).