A point charge (?5.0 ?C) is placed on the x axis at x = 4.0 cm, and a second charge (+5.0 ?C) is placed on the x axis at x = ?4.0 cm. What is the magnitude of the electric force on a third charge (+2.5 ?C) placed on the y axis at y = 3.0 cm?
A. 90 N
B. 45 N
C. 54 N
D. 72 N
E. 36 N
Answer: D
You might also like to view...
A 29.0-pm-wavelength photon is scattered by a stationary electron
What is the maximum energy loss the photon can have? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) A) 15 keV B) 4.0 keV C) 6.1 keV D) 10 keV E) 12 keV
The specific heat capacity of copper is three times the specific heat capacity of lead. Equal masses of copper and lead are heated from room temperature to the temperature of boiling water. To achieve this, the amount of heat added to the copper is 3 times the amount of heat added to the lead
Indicate whether the statement is true or false
A proton with mass 1.67 × 10^-27 kg moves in an accelerator with speed of 0.900c. What is its kinetic energy? (c = 3.00 × 10^8 m/s)
a. 1.95 × 10^-10 J c. 3.70 × 10^-10 J b. 1.00 × 10^-10 J d. 1.35 × 10^-10 J
If a metal has a low cohesive energy, the metal is expected to have a ______________hardness.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).