According to kinetic theory, a typical gas molecule in thermal equilibrium at room temperature has a kinetic energy K = 6.00 × 10^-21 J, regardless of mass. Estimate the speed at room temperature of a hydrogen molecule H2 (m = 3.34 × 10^-27 kg) and a xenon atom (m = 2.00 × 10^-25 kg). [kB = 1.38 × 10^-23 J/K]
1 895 m/s, 245 m/s
You might also like to view...
A current in a solenoid coil creates a magnetic field inside that coil. The field strength is directly proportional to:
a. Both A and B are valid choices. c. the coil area. b. the current. d. None of the above choices are valid.
Is it possible for a system to have negative potential energy?
A) Yes, as long as the kinetic energy is positive. B) Yes, as long as the total energy is positive. C) Yes, since the choice of the zero of potential energy is arbitrary. D) No, because the kinetic energy of a system must equal its potential energy. E) No, because this would have no physical meaning.
After rolling halfway down an incline, a marble's kinetic energy is
A) less than its potential energy. B) greater than its potential energy. C) the same as its potential energy.
Most of the new star formation in the Galaxy is found in the:
A) halo. B) spiral arms. C) bulge. D) galactic center. E) globular clusters.