Solve the problem.If a ball is thrown upward at 64 feet per second from the top of a building that is 120 feet high, the height of the ball can be modeled by
feet, where t is the number of seconds after the ball is thrown. After how many seconds does the ball reach its maximum height?
A. 4 sec
B. 3.8 sec
C. 2 sec
D. 1 sec
Answer: C
Mathematics
You might also like to view...
Use the right triangle shown below and find the missing length. Give an exact answer and a decimal approximation rounded to two decimal places. a = 5, b = 5
A. c = 5 ? 7.07
B. c = -5 ? -7.07
C. c = 2 ? 4.47
D. c = 50
Mathematics
Write a fraction to represent the shaded region.What part of the inch is highlighted?
A.
B.
C.
D.
Mathematics
Subtract.97 - 24
A. 133 B. 121 C. 65 D. 73
Mathematics
Solve the problem.If a projectile is fired with an initial velocity of v = 600 feet per second at an angle of with the horizontal, it will follow a parabolic path described by
Graph the path of the projectile and determine to the nearest foot the x-coordinate when the maximum height occurs.
A. 8618 ft B. 7 ft C. 29 ft D. 4309 ft
Mathematics