Assume a 900 square foot apartment will have a small appliance load of 3,000 volt-amperes, and a 10kW range. Calculate the load used to determine the size of subfeeder conductors.
What will be an ideal response?
General lighting load:
900 square feet X 3 volt-amperes per square foot = 2,700 volt-amperes
Small appliance load: 3,000 volt-amperes
Small appliance load + General load = 5,400 volt-amperes
Demand Factors:
3,000 @ 100% = 3,000 volt-amperes
2,700 @ 35% = 945 volt-amperes
Net Computed Load: 3,000+945=3,945 volt-amperes
The CodeĀ® indicates that for a single household rated at not over 12 kW, the maximum demand may be based on 8 kW. Thus, total computed load (including range) is:
3,945+8,000=11,945 volt-amperes
amperes=11,945/240 = 49.77 amperes
You might also like to view...
When do flowering plants initiate their flower buds?
What will be an ideal response?
Oxytocin is a peptide hormone that causes:
a. the laying of the egg in the chicken b. proper maintenance of the pregnancy c. development of the female ducts d. milk to be let down from the mammary gland
A pH of what would be suitable for earthworm bedding?
A. 8.6 B. 7.8 C. 6.8 D. No answers
What components of the oil burner are responsible for atomizing the oil?
A) The oil pump and nozzle B) The fan, air tube, and turbulator C) The ignition transformer and electrodes D) The oil slinger and collection cup