A firm with market power faces the following estimated demand and average variable cost functions:Qd = 39,000 - 500P + 0.4M - 8,000PRAVC = 30 - 0.005Q + 0.0000005Q2where Qd is quantity demanded, P is price, M is income, and PR is the price of a related good. The firm expects income to be $40,000 and PR to be $2. Total fixed cost is $100,000. What is the estimated marginal revenue function for the firm?
A. MR = 78 - 0.004Q
B. MR = 48 - 0.002Q
C. MR = 48 - 0.004Q
D. MR = 78 - 0.002Q
Answer: A
You might also like to view...
Referring to Figure 19.2, the effect of a decrease in U.S. prices is represented by a movement from point
A) a to d. B) d to a. C) b to c. D) a to b.
Explain the big tradeoff. What idea of fairness has been developed to deal with it?
What will be an ideal response?
The face value of a bond is
A. the dollar amount that a person would receive if he or she were to sell the bond. B. the dollar amount that a person would receive if he or she were to buy the bond. C. the total value of payments that will be made over the course of the bond's life. D. the dollar amount of the bond's final payment at maturity.
The fact that U.S. citizens expect to receive retirement benefits through Social Security and Medicare pushes their:
A. demand for loanable funds further right than it would otherwise be. B. demand for loanable funds further left than it would otherwise be. C. supply of loanable funds further right than it would otherwise be. D. supply of loanable funds further left than it would otherwise be.