We have $17.97 to spend on fruit. Apples cost $0.37 each, and oranges cost $0.73 each. We need a total of 33 pieces of fruit.
?
A: Using ?A for number of apples and ?O for number of oranges, write a system of two equations that determine our fruit purchase. Round your answers to two decimal places, if necessary.
?
B: How many apples and how many oranges do we buy?

What will be an ideal response?


A:

?

B: We buy 17 apples and 16 oranges.


Mathematics

You might also like to view...

Provide an appropriate response.Explain why the vertex of a parabola must lie on its axis.

What will be an ideal response?

Mathematics

Graph the compound inequality.x + 5 ? 2y or x ? 3

A.

B.

C.

D.

Mathematics

Provide an appropriate response.Write 73,696 in words.

A. seventy-three thousand, six hundred ninety-six B. seventy-three thousand, sixty-nine hundred, six C. seventy thousand, six hundred ninety-six D. seven thousand, six hundred ninety-six

Mathematics

Perform the subtraction and simplify your answer.

A.
B.
C.
D.
E.

Mathematics