Calculate the equilibrium interest rate.
Consider the closed economy of country A where KI = 0. In year 2009, government expenditure (G) is $300 billion, the total tax collected (T) is $900 billion and tax being transferred (TR) is $200 billion. The loanable fund market is currently in equilibrium, and the total demand equation (including SG) is DLF: r =0.04 - 0.000025Q, where r is the real interest rate, and that private saving, SP, equals $800 billion at equilibrium
Answer: We have the private saving equals $800 billion in equilibrium, that is, plug in Q*=800 in into the demand for LF, we got that r*= 0.04-0.000025*800=0.04-0.02=0.02 or 2%.
You might also like to view...
What does it mean for a country to have an absolute advantage in producing a product?
What will be an ideal response?
The problem of moral hazard in health insurance _____
a. drives up health care costs b. exacerbates the adverse selection problem c. can cause individuals to be more careful d. creates incentives to diet and regular exercise
Uncertainty may cause banks to hold larger excess reserves. Other things being constant, this will: a. have no effect on the volume of loans or the money supply
b. tend to reduce both the volume of loans and the money supply. c. tend to increase both the volume of loans and the money supply. d. tend to increase the volume of loans but reduce the money supply.
In the Perspective on profit maximization and greed, greed is regarded as
a. inherent in capitalist societies b. an evil that must be addressed by all societies c. an expression of behavior that can be associated with all forms of profit maximization d. an acceptable mode of behavior in a zero-sum world e. having no negative consequences in a zero sum world