Express as a product.logcZ-7

A. -clog-7Z
B. clog7Z
C. -7logcZ
D. -7logc(-Z)


Answer: C

Mathematics

You might also like to view...

What is 200% of the given number?   698 m

A. 1396 km B. 139600 km C. 139.6 km D. 1.396 km

Mathematics

Find the vertex of the parabola.y = x2 - 4

A. (-4, 0) B. (0, -4) C. (4, 0) D. (0, 4)

Mathematics

Provide an appropriate response. A two-liter cola costs $1.19 and 6 cans each containing 16 oz cost $1.59. Which is the better buy and by how much?

A. The 6 cans of cola cost $0.04 less per liter than the two-liter cola. B. The 6 cans of cola cost $0.002 less per ounce than the two-liter cola. C. The two-liter cola costs $0.01 less per liter than the 6 cans of cola. D. The two-liter cola costs $0.20 cents less than the 6 cans of cola.

Mathematics

Find the value of the determinant.

A. 2
B. 0
C.
D. -2

Mathematics