Refer to Figure P2.36, and assume that vS = 12 V, R1 = 5 ?, R2 = 3 ?, R3 = 4 ?, and R4 = 5?. Find: a. The voltage vab. b. The power dissipated in R2.
What will be an ideal response?
Known quantities:
Circuit of Figure P2.36. R1=5?, R2=3?, R3=4?,
R4=5?, vs=12V.
Find:
vab and the power dissipated in R2.
Analysis:
Find the current through each resistor pair by combining them in series:
R_1+R_2=8?
R_3+R_4=9?
Since there is 12V across both of them Ohm’s law is used to find the currents:
12V=8?*I_a
I_a=1.5A
12V=9?*I_b
I_b=1.33A
Now find the voltage drop across R1 and R3:
V_a=12V-(I_a*R_1)=4.5V
V_b=12V-(I_b*R_3)=6.67V
V_ab=-2.17V
PR2 is equal to Ib times Va:
P_R2=4.5V*1.5A=6.75W
You might also like to view...
A flow-through entity might entail any of the following except:
A. S-corporation B. LLC C. Sole proprietorship D. Taxation of corporate profits
Some types of clear plastic pipe are now available to be used in place of glass.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Like a switch, the DLC is able to switch calls
Indicate whether the statement is true or false
One of the leading cause of injuries on a jobsite is due to ___________________.
A. electric shock B. falls C. moving machinery D. falling objects