Officials from the City of Galveston and State of Texas gathered to celebrate the start of a beach restoration project that involves dumping sand and adding antierosion structures. The first cost of the project is $30 million with annual maintenance estimated at $340,000. If the restored/expanded beaches attract visitors who will spend $6.2 million per year, what is the conventional B/C ratio at the social discount rate of 8% per year? Assume the State wants to recover the investment in 20 years.

What will be an ideal response?


C = 30,000,000(A/P,8%,20)
= $30,000,000(0.10185)
= $3,055,500 per year
B/C = 6,200,000/(3,055,500 + 340,000)
= 1.83

Trades & Technology

You might also like to view...

If your vehicle has an alcohol evaporator every day during cold weather you should

A. Check the oil for alcohol content. B. Check and fill the alcohol level. C. Change the alcohol from a new bottle.

Trades & Technology

From weaning until the first year of life, a horse is known as a:

a. foal c. yearling b. weanling d. no answers

Trades & Technology

What is the name of the outdoor rated, water tight, flexible electrical cable connecting the system's disconnect to the condensing unit?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

The transfer function of the second-order bandpass filter is given by

Trades & Technology