If a quantum of radiation has an energy of 3.0 keV, what is its wavelength? (h = 6.63 × 10^-34 J×s, 1 eV = 1.60 × 10^-19 J, c = 3.00 × 10^8 m/s, and 1 nm = 10-9 m)
a. 0.62 nm
c. 0.41 nm
b. 0.32 nm
d. 1.02 nm
C
You might also like to view...
Explain the difference between a star cluster and a stellar association
What will be an ideal response?
Thermodynamic Devices: An air conditioner with a coefficient of performance of 3.50 uses 30.0 kW of power to operate. What power is it discharging to the outdoors?
A. 30.0 kW B. 75.0 kW C. 105 kW D. 135 kW E. 210 kW
A concave mirror has a focal length of 20 cm. What is the position (in cm) of the resulting image if the image is inverted and four times smaller than the object?
a. 15 b. 25 c. 50 d. 100 e. ?15
If there were no gravity, a cannonball fired upward at 45° would follow a straight-line path. Due to gravity, however, at the end of 3 s it is
A) 5 m below the straight line. B) 10 m below the straight line. C) 15 m below the straight line. D) 20 m below the straight line. E) more than 20 m below the straight line.