A firm pays Pam $40 per hour to assemble personal computers. Each day, Pam can assemble 4 computers if she works 1 hour, 7 computers if she works 2 hours, 9 computers if she works 3 hours, and 10 computers if she works 4 hours. Pam cannot work more than 4 hours day. Each computer consists of a motherboard, a hard drive, a case, a monitor, a keyboard, and a mouse. The total cost of these parts is $600 per computer. If the firm sells each computer for $650, then how many hours a day should the firm employ Pam to maximize its net benefit from her employment?
A. 4 hours
B. 2 hours
C. 3 hours
D. 1 hour
Answer: A
You might also like to view...
A separate average revenue curve is not required when you have the demand curve for a firm. Explain.
What will be an ideal response?
Total profit of a competitive firm can be found by multiplying profit per unit and units sold.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Assume that Ava is a single parent who is in poverty. She receives food stamps and Medicaid. For every $100 that she earns, Ava loses $20 of her food stamp benefits and $15 in her Medicaid benefits. Ava's implicit marginal tax rate from these two programs is
a. 20 percent. b. 30 percent. c. 35 percent. d. 45 percent.
In a certain economy, the components of aggregate spending are given by: C = 500 + 0.8(Y - T) - 300rI = 200 - 400rG = 200NX = 10T = 150 Given the information about the economy above, which expression below also states aggregate expenditure?
A. [910 - 700r] B. [910 - 700r] + 0.8Y C. [790 - 700r] D. [790 - 700r] + 0.8Y