Betty consumes good x and good y. If the price of x = $3 and the price of y = $4, then

A) an extra unit of x costs 4/3 units of y.
B) an extra unit of y costs 4/3 units of x.
C) an extra unit of x costs 3/4 units of y.
D) Both B and C.


D

Economics

You might also like to view...

A differentiated product has

A) many perfect substitutes. B) no close substitutes. C) no substitutes of any kind. D) close but not perfect substitutes. E) many different complements.

Economics

Refer to Figure 7-1. Under autarky, the consumer surplus is area

A) S + V. B) S. C) R. D) R + S + V.

Economics

Consider a society consisting of just a farmer and a tailor. The farmer has 30 units of food but no clothing. The tailor has 60 units of clothing but no food. Suppose each has the utility function U = F1/3C2/3

If the price of clothing is always $1, and the food price is currently $1, then we can conclude A) the market is at a competitive equilibrium. B) the price of food will drop towards a competitive equilibrium. C) the price of food will increase towards a competitive equilibrium. D) None of the above.

Economics

The percentage of households with a Head Start enrollee where there are two parents present and where both have jobs is

A. 67%. B. 20%. C. 33%. D. 50%.

Economics