The demand for good X is estimated to be Qxd = 10, 000 ? 4PX + 5PY + 2M + AX, where PX is the price of X, PY is the price of good Y, M is income, and AX is the amount of advertising on X. Suppose the present price of good X is $50, PY = $100, M = $25,000, and AX = 1,000 units. Based on this information, the income elasticity of good X is:

A. 0.008.
B. 0.82.
C. 0.082.
D. 8.2.


Answer: B

Economics

You might also like to view...

Which of the following has NOT been one of the primary sources of economic growth over the last 200 years?

A) investment in new capital B) resource conservation C) investment in human capital D) discoveries of new technology

Economics

Average fixed cost

A) does not change as total output increases or decreases. B) varies directly with total output. C) falls continuously as total output expands. D) rises as the output is expanded.

Economics

A firm will tend to select the least costly input combination to produce its output

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Economics

U.S. paper currency is issued by the

A. United States Mint. B. U.S. Treasury. C. national commercial banks. D. Federal Reserve System.

Economics