On a distant planet, the acceleration due to gravity is 6.84 m/s2. The weight of an object on that planet is 542 N. What is the mass of the object? If that object is moved to Earth, where g = 9.81 m/s2, what is the weight of the object?
Given: gp = 6.84 m/s2; Wp = 542 N; ge = 9.81 m/s2
What will be an ideal response?
m = Wp/gp = (542 N) / (6.84 m/s2) = 79.2 kg
We = mge = (79.2 kg)(9.81 m/s2) = 777 N
You might also like to view...
What can be used to allow fluid flow circulation if the discharge valves or other downstream valves are closed?
A) Cavitation B) Recycle loops C) Priming D) Vibration
Optimal development for microbial activity occurs at a soil pH range from _________
A) 3.0 to 4.0 B) 5.0 to 6.0 C) ?4.5 to 5.5 D) 6.0 to 7.0
Which of these registers in the 8085 cannot be used to form a register pair?
A) H and L B) D and E C) A and B D) B and C
The majority of refrigeration systems used for domestic, commercial, and industrial applications are:
A) Centrifugal vapor condensing systems. B) Mechanical vapor condensing systems. C) Condensing heat pump systems. D) Mechanical vapor compression systems.