Energy and Mass: A 1.00-kg gold ingot is carried from the bottom of the Eiffel tower to the top, 300 m above ground level. By what amount does its mass change? (c = 3.00 × 108 m/s)
A. Its mass does not change.
B. Its mass increases by 3.27 × 10-14 kg
C. Its mass decreases by 3.27 × 10-14 kg
D. Its mass increases by 1.64 × 10-14 kg
E. Its mass decreases by 1.64 × 10-14 kg
Answer: B
You might also like to view...
The circuit below contains three resistors, A, B, and C, which all have equal resistances. The emf ? = 110V. Which resistor generates the most thermal energy after the switch is closed?
a.
A
b.
B
c.
C
d.
A and B
e.
All three generate equal amounts of thermal energy.
At time D, is the expansion of the universe accelerating, coasting, or decelerating?
What will be an ideal response?
An 8.0-mW laser beam emits a cylindrical beam of single-wavelength sinusoidal light 0.90 mm in diameter. What is the rms value of the electric field in this laser beam?
(?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2, ?0 = 4? × 10-7 T ? m/A, c = 3.0 × 108 m/s) A) 2200 N/C B) 1000 N/C C) 1100 N/C D) 4100 N/C E) 2000 N/C
As a basketball player starts to jump for a rebound, he begins to move upward faster and faster until he leaves the floor. During this time that he is in contact with the floor, the force of the floor on his shoes is:
a. bigger than his weight. b. equal in magnitude and opposite in direction to his weight. c. less than his weight. d. zero.