You have a machine which can accelerate pucks on frictionless ice. Starting from rest, the puck travels a distance x in time t when force F is applied. If force 3F is applied, the distance the puck travels in time t is
a. x.
b. (3/2)x.
c. 3x.
d. (9/2)x.
e. 9x.
c
You might also like to view...
The wavelength of a ruby laser is 694.3 nm. What is the energy difference between the two energy states involved in laser action? (c = 2.9979 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.6022 × 10-19 J)
A) 1.537 eV B) 1.646 eV C) 1.786 eV D) 1.812 eV E) 3.572 eV
The average density of the Sun is most similar to which object?
A) the Earth B) Jupiter C) Mercury D) the Moon E) Halley's Comet's nucleus
The circuit below contains three 100-W light bulbs and a capacitor. The emf ? = 110V. At the instant the switch S is closed, which light bulb is brightest?
a.
A
b.
B
c.
C
d.
A and B
e.
All three are equally bright.
Series Resonance: What size capacitor should be placed in series with a 30-? resistor and a 40-mH inductive coil if the resonant frequency of the circuit is to be 1.0 kHz?
A. 2.0 µF B. 0.63 µF C. 3.3 µF D. 6.0 µF E. 4.5 µF