A capacitor is connected to a 240 V supply. An ammeter indicates 3 A. What is the capacitive reactance of the capacitor?
A. 23 ?
B. 30 ?
C. 71 ?
D. 80 ?
Answer: D
You might also like to view...
How many moles of C will be in the reactor at equilibrium?
The reaction 2A + B ? 2C occurs in the gas phase and has an equilibrium constant of KT = 0.7 at the reaction temperature. 5 moles of A and 5 moles of B are placed in a reactor and the system is allowed to come to equilibrium at P = 0.5 MPa. The ideal gas model applies. A. 1.48 mol B. 3.52 mol C. 2.96 mol D. 1.23 mol E. The given scenario is impossible.
Which of these is used to check the fluid level?
A) A
B) B
C) Either A or B can be used
D) Both must be removed to check the fluid level
Find the length B, rounded to the nearest hundredth of this gusset plate if A = 9" and C = 12".
What will be an ideal response?
Faraday's law states that the voltage induced across a coil of wire is proportional to these two factors
A) the diameter of the conductor and the rate of change of the magnetic flux B) the number of turns in the coil and the rate of change of the magnetic flux C) the size of the coil and the rate of change of the magnetic flux D) the size of the magnets and the rate of change of the magnetic flux