The melting point of lead at atmospheric pressure is 601 K. Determine this temperature in °C, °F, and R.
Given: T (K) = 601 K
What will be an ideal response?
T (°C) = T (K) – 273 = 328°C
T (°F) = 9/5 T (°C) + 32 = 622°F
T (R) = 9/5 T(K) = 1082 R
You might also like to view...
Match each politician below with the Republican political faction with which he was associated. A. Roscoe Conkling 1. "Half-Breeds" B. James Blaine 2. Stalwarts C. Horace Greeley 3. Regular Republicans D. Ulysses Grant 4. Liberal Republicans
A. A-2, B-3, C-4, D-1 B. A-3, B-1, C-2, D-4 C. A-1, B-2, C-3, D-4 D. A-2, B-1, C-4, D-3 E. A-4, B-3, C-1, D-2
When the coil voltage of the electromechanical relay is separate or different from those at the switched contacts, it is called ____________________.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Why should a company include trauma response in its EAP?
What will be an ideal response?
Mechanical inspection, which includes checking for damage and improper components, is done _____
A) with a continuity tester B) with a calibrator C) using instruments D) by visual inspection