Solve the problem. Use the correct number of significant digits.The kinetic energy E of an electron in a television picture tube is given by E =
mv2, where E is in joules, m is the mass of the electron in kilograms, and v is its speed in meters per second. Find the kinetic energy of an electron if its speed is
(The mass of an electron is 
A. 3.8 × 10-24 J
B. 3.1 × 10-19 J
C. 6.3 × 10-17 J
D. 3.1 × 10-17 J
Answer: D
Mathematics
You might also like to view...
Find the principal unit normal vector N for the curve r(t).r(t) = (9t sin t + 9 cos t)i + (9t cos t - 9 sin t))k
A. N = - (cos t)i -
(sin t)k
B. N = (cos t)i - (sin t)k
C. N = (-sin t)i - (cos t)k
D. N = (sin t)i + (cos t)k
Mathematics
Find the mode of these values:2, 2, 6, 6, 2, 4, 6, 2
A. 2 B. 3 C. 4 D. 6 E. 1
Mathematics
Answer the question.True or False.Some real numbers are integers.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Mathematics
Find the derivative of the function.y =
A. = -10x + 3 - 2x-2
B. = -10x - 2x-2
C. = -5x + 3 + 2x-2
D. = -10 - 2x
Mathematics