The gain in speed each second for a freely-falling object is about

A) 0 m/s.
B) 5 m/s.
C) 10 m/s.
D) 20 m/s.
E) depends on the initial speed.


Answer: C

Physics & Space Science

You might also like to view...

In our Solar System, an object is called a planet if

A. it has cleared its neighborhood. B. it is spherical. C. it orbits the Sun. D. All of these choices are correct.

Physics & Space Science

As viewed from above or face-on, a ____________ spiral galaxy has many branches and spurs, making the arms less discernible

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science

The human body is typically modelled as a vertical cylinder that is 1.8 m high and is 30 cm in diameter, as shown in the figure. Calculate the average rate of heat loss from this body, which is maintained at 37°C, on a windy day when the airstream has a 5 m/s velocity and is at 35°C. To ascertain “wind chill” effects, compare this result with the heat loss that would occur in “stagnant” conditions, or when it is not windy and the heat transfer is only by natural convection (consider an average heat transfer coefficient of 3.6 W/(m2 K) for free convection). What is the wind chill effect if the wind got stronger (10 m/s) and colder (25°C)? Even though the natural convection heat transfer coefficient also changes somewhat (as discussed later in Chapter 8), for this calculation

consider it to remain the same. Moreover, compare the heat loss in both cases with the typical energy intake, or metabolic heat production from consumption of food, of about 1033 kcal/day and comment upon your results.

GIVEN
• Human body modeled as a cylinder in an air stream
• Body surface temperature (Ts) = 37°C
• Air velocity (V?) = 5 m/s
• Air temperature (T?) = 35°C
• Cylinder diameter (D) = 30 cm = 0.3 m
• Cylinder height (H) = 1.8 m
FIND (a) The heat loss from the idealized human body
(b) Heat loss if the wind speed is 10 m/s and its temperature is 250C. (c) Compare with the free convection results of Problem 5.8 and with the typical food
consumption rate of 1033 kcal/day
ASSUMPTIONS
• Air velocity is perpendicular to the axis of the cylinder
• Air flow approaching cylinder is laminar
• Heat transfer from the ends can be neglected
SKETCH

PROPERTIES AND CONSTANTS
Thermal conductivity (k) = 0.0262 W/(m K) Kinematic viscosity (?) = 17.1 × 10–6 m2/s Prandtl number (Pr) = 0.71 At the surface temperature of 37°C Prs = 0.71

Physics & Space Science

The source of Earth's internal energy involves

A) kinetic energy. B) potential energy. C) radioactivity. D) the Sun.

Physics & Space Science