Suppose Joe's utility for lobster (L) and soda (S) can be represented as U = L0.5 S0.5. Joe walks into a restaurant with $72. Lobsters cost $18 each and sodas cost $2 each
How much lobster and soda will Joe consume if he intends to spend all his money? (There are no tax and no tips.)
Maximizing Joe's utility subject to his budget constraint yields:
U = L0.5 S0.5 + q(72 - 18L - 2S)
1 ). dU/dL = 0.5 L-0.5 S0.5 - 18q = 0
2 ). dU/dL = 0.5 L0.5 S-0.5 - 2q = 0
3 ). dU/dq = 72 - 18L - 2S = 0
From 1 ) and 2 ), S/L = 9 or S = 9L. Substituting into 3 ) yields 72 - 36L = 0 or L = 2. Since S = 9L, S = 18. Thus, Joe will buy 2 lobsters and wash it all down with 18 sodas.
You might also like to view...
Aggregate producer surplus in an industry can be measured along the market supply curve in the short run but not in the long run.
Answer the following statement true (T) or false (F)
The figure above shows the market for cotton in Georgestan. The government regulates the market with a production quota set at 8 million pounds per year. The introduction of the quota has
A) not affected the level of cotton production in Georgestan. B) increased the production of cotton in Georgestan by 8 million pounds. C) decreased the production of cotton in Georgestan by 4 million pounds. D) decreased the production of cotton in Georgestan by 8 million pounds.
Money allows people to specialize in what they do best, thereby raising everyone's standard of living
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
The Celler-Kefauver Act of 1950:
A. established the FTC. B. closed down a loophole in the Clayton Act by outlawing mergers through the purchase of another firm's physical assets. C. closed down a loophole in the Sherman Act by outlawing mergers through the purchase of another firm's physical assets. D. banned tying contracts.